Studio Cucina sizi Toskana'da lezzetli bir yolculuğa davet ediyor!
Yemek fotografçısı Mehmet Ateş ve Studio Cucina ekibinin yıllardır düzenlediği Yemek Fotoğrafçılığı workshop'ları Ekim ayında ilham diyarı Toskana'ya taşınıyor. 16. yuzyıl mimarisi, üzüm bağları, lezzetli İtalyan mutfağı  ve sonbaharın tüm renkleriyle beraber 7-10 Ekim tarihlerinde gercek bir Toscana taş evinde gerçekleşecek 3 günlük atölyede yemek fotografçılığının teknik detaylarının yanı sıra yemek stilistliği ve renklerle dolu prop stilistliği dunyasına da yer verilecek. En lezzetli İtalyan makarnaları nasıl yapılır'ın cevabını bulacağınız makarna yapım atölyesi de bir diğer sürprizimiz. 


Workshop programı boyunca üzüm bağları ve zeytin ağaçları ile çevrili  geleneksel bir Toskana evinde konaklayacağız. Bölgenin karakteristik taş mimarisini yansıtan her odası incelikli detaylarla dekore edilmiş. Şömineden odun fırınına, geniş salonlardan verandaya  geleneksel İtalyan aile evlerinin tüm özelliklerini yansıtıyor.
Büyük otoyollardan uzakta, henüz turistlerin keşfetmediği  Mugello bölgesi ve Cesentinesi  Ulusal Parkı arasında yer alan ormanda, yüksek bir tepenin üzerinde bulunan konumuyla da Appenino Dağları'nın nefes kesen panoramik manzarasını doyasıya yasayacaksınız!

Mesafeler

Dicomano Tren İstasyonu 4.5 Km.
Dicomano'da. ücretsiz servis sağlayacağız.
Floransa 45 Km
Floransa Havaalanı 60 Km

Bologna Havaalanı 105 Km

Pisa Havaalanı 122 Km

Using Format